BLOG

        **************************************************************************************************

JAMY a NIJAMY - pevné základy každého jogína

17.02.2021

Už jste někdy slyšeli jméno Patandžali? Víte co jsou to jamy a nijamy? Jestli vám tahle slovíčka nic neříkají a chcete jógu nejen praktikovat, ale začít jógu opravdu "žít" - čtěte dále.


Dalo by se říci, že jamy a nijamy jsou vlastně jakési eticko-morální základy jógy. Jsou to v určitém smyslu pravidla pro každého, kdo chce jógu nejen praktikovat, ale i opravdu "žít". Vedou nás k čistému myšlení, laskavému chování, vylepšují náš charakter a pomáhají nám žít v lásce a harmonii.

Tyto zásady sepsal v rámci Jógasuter (194 aforismů o józe, rozdělených do 4 knih, které tvoří filosofické základy jógy) jogínský mudrc Patandžali už zruba 250 let př. n.l., ale dají se krásně použít i v dnešní době. Patandžaliho osmidílný systém jógy, je často nazýván jógou královskou, neboli rádža jógou. Těchto osm pilířů se navzájem prolíná a jeden bez druhého nemají smysl. Je tedy důležité postavit své základy na všech těchto pilířích, aby byly pevné a neochvějné.

Osm pilířů si můžeme představit jako strom. Kořeny tvoří jamy a nijamy (to, jak vnímáme svět kolem sebe a jak se chováme k druhým i k sobě samým). Dalším stupněm jsou asány, které pomyslně stavíme na těchto kořenech. Větve a listy našeho stromu pak tvoří pranajama (vědomé řízení dechu a toku energie), pratjahára (stažení smyslů do svého nitra), dháraná (soustředění mysli, upevnění, jistota), dhyana (čti džhána - opravdu hluboké soustředění se, jakoby ponoření se do své mysli). Na samotné koruně stromu pak najdeme samadhí (naprosté splynutí meditujícího s universem).

Prvními dvěma stupni osmidílné stezky jsou tedy jamy a nijamy. Někdy jsou tato slova nepřesně překládána jako zákazy a příkazy, ale není to úplně tak striktní - vnímejme je spíše jako návody a vodítka k tomu, jak bychom se měli jako správní jogíni chovat. Zajímavé je, že jsou velmi podobné, jako základy jiných, zcela odlišných náboženských tradic. Daly by se připodobnit ke křesťanskému desateru,

Jamy - áhimsá, satjá, astéja, brahmačárja, aparigraha

Nijamy - šauča, santóša, tapas, svádhjája, íšvarpránidhána

Pro jednodušší pochopení těchto principů je velmi pěkný tento citát:

"Myšlenky plodí konání, konání plodí zvyky, zvyky plodí charakter a charakter ovlivňuje osud."

V příštím díle začneme první jamou - áhimsá - nenásilí.

Namaste.

M. 🕉